Kallion rap-duo lataa tiskiin somen aakkoset Pyhimyksen alter egon kanssa – mutta mitä tekemistä Sergei Bubkalla on asian kanssa?

Tukevat Kukot -kaksikon uutuusjulkaisulla kuullaan Lika-Akia.

Helsinkiläiskaksikko Tukevat Kukot on palannut pienimuotoiselta luovalta tauolta uudella singlellä, jonka inspiraationa on toiminut kaikkien aikojen parhaimpana pidetty seiväshyppääjä. Kappale on luonnollisesti nimeltään Sergei Bubka ja sillä on mukana vierailijana Pyhimyksen alter ego Lika-Aki.

Kappaleessa kritisoidaan narsistista ja pinnallista somekulttuuria. Tuotannosta vastaa tamperelainen DJ Sweedy, jonka kdenjälkeä on kuultu aiemmin muun muassa Kuben ja Mäkin julkaisuilla.

Mutta miten ukrainalainen urheilija on saatu kytkettyä tällaiseen kritiikkiin? Kuuntele kappale alta!